Cricket

આઈસીસી ટી 20 વર્લ્ડ કપ: ઈંગ્લેન્ડે 15 સભ્યોની ટીમની જાહેરાત કરી, સ્ટોક્સ-આર્ચર અને રૂટને સ્થાન મળ્યું નહીં…

ઈંગ્લેન્ડ ક્રિકેટ બોર્ડે જાહેર કરેલી પ્રાથમિક યાદીમાં ઘણા મોટા નામો સામેલ નથી. ટીમની કમાન ઇઓન મોર્ગનના હાથમાં રહેશે. આમાં સ્ટાર ઓલરાઉન્ડર બેન સ્ટોક્સ અને ઝડપી બોલર જોફ્રા આર્ચરને તક મળી નથી.

ઈંગ્લેન્ડે આગામી મહિને યુએઈ અને ઓમાનમાં શરૂ થનારા આઈસીસી ટી 20 વર્લ્ડ કપ માટે તેની 15 સભ્યોની ટીમની પણ જાહેરાત કરી છે. આ સિવાય ત્રણ રિઝર્વ ખેલાડીઓ પણ રાખવામાં આવ્યા છે. ઈંગ્લેન્ડ ક્રિકેટ બોર્ડે જાહેર કરેલી પ્રાથમિક યાદીમાં ઘણા મોટા નામો સામેલ નથી. ટીમની કમાન ઇઓન મોર્ગનના હાથમાં રહેશે. આમાં સ્ટાર ઓલરાઉન્ડર બેન સ્ટોક્સ અને ઝડપી બોલર જોફ્રા આર્ચરને તક મળી નથી.

માનસિક સ્વાસ્થ્ય માટે અનિશ્ચિત રજા લેનાર સ્ટોક્સને ટીમમાં સામેલ કરવામાં આવ્યો નથી. 30 વર્ષીય ક્રિકેટરની પસંદગી અંગે ECB એ કહ્યું કે તેણે હમણાં જ વિરામ લીધો છે અને તેથી તે પસંદગી માટે ઉપલબ્ધ નહોતો. આ સિવાય સ્ટાર ઝડપી બોલર જોફ્રા આર્ચરને પણ ઈજાના કારણે ટીમમાં સ્થાન આપવામાં આવ્યું નથી. જ્યારે ટેસ્ટ ક્રિકેટ કેપ્ટન જો રૂટ ટી 20 ટીમમાં ફરી સ્થાન મેળવવામાં નિષ્ફળ રહ્યો છે.

ECB એ લાંબા સમય બાદ ઝડપી બોલર ટાઈમલ મિલ્સને ટીમમાં સામેલ કર્યો છે. ફેબ્રુઆરી 2017 પછી મિલ્સ રાષ્ટ્રીય ટીમમાં વાપસી કરી રહી છે. તેને વીટાલિટી ટી 20 બ્લાસ્ટ અને ધ હન્ડ્રેડમાં તેના ઉત્કૃષ્ટ પ્રદર્શન માટે પુરસ્કાર આપવામાં આવ્યો છે.

ટીમના કોચ સિલ્વરવુડે ખેલાડીઓની પસંદગી પર ખુશી વ્યક્ત કરી હતી. “મને લાગે છે કે અમે એક મજબૂત ટીમ પસંદ કરી છે જેમાં દરેક ક્ષેત્રનું ધ્યાન રાખવામાં આવ્યું છે.”

 

123 Replies to “આઈસીસી ટી 20 વર્લ્ડ કપ: ઈંગ્લેન્ડે 15 સભ્યોની ટીમની જાહેરાત કરી, સ્ટોક્સ-આર્ચર અને રૂટને સ્થાન મળ્યું નહીં…

 1. 828453 881764This site is generally a walk-through you discover the info it suited you about it and didnt know who need to have to. Glimpse here, and you will definitely discover it. 712299

 2. Great post. Just a heads up – I am running Ubuntu with the beta of Firefox and the navigation of your blog is kind of broken for me.

 3. Hello this is a wonderful write-up. I’m going to e mail this to my friends. I came on this while searching on yahoo I’ll be sure to come back. thanks for sharing.

 4. 540015 20524I recognize there is a superb deal of spam on this site. Do you need to have aid cleaning them up? I may support in between courses! 221331

 5. বাংলা প্রশ্ন উত্তর সাইট তল্লাশি, আজই আপনার সমস্যা নিয়ে প্রশ্ন করুন , অভিজ্ঞ ব্যক্তিগন আপনার প্রশ্নের উত্তর দিয়ে সহযোগিতা করবে । তাছাড়াও অন্যাদের প্রশ্নের উত্তর দিয়ে, জিতে নিন আকর্ষণীয় পুরস্কার । তল্লাশিতে যেকোনো বিষয়ে প্রশ্ন করতে পারেন।।

 6. I would really like to appreciate the endeavors you cash in on written this article. I’m going for the similar best product from you finding out in the foreseeable future as well. Actually your creative writing abilities has urged me to begin my very own blog now. Genuinely the blogging is distributing its wings rapidly. Your write down is often a fine illustration showing it.

 7. That is really fascinating, You’re an excessively skilled blogger. I’ve joined your rss feed and look forward to in the hunt for extra of your magnificent post. Additionally, I’ve shared your website in my social networks!

 8. Hello this is kinda of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding knowledge so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!

 9. I just couldnt leave your website before saying that I really enjoyed the useful information you offer to your visitors… Will be back often to check up on new stuff you post!

 10. Hello there I am so delighted I found your weblog, I really found you by mistake, while I was searching on Google for something else, Anyhow I am here now and would just like to say cheers for a remarkable post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to browse it all at the moment but I have book-marked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the superb work.

 11. Peculiar this blog is totaly unrelated to what I was searching for – – interesting to see you’re well indexed in the search engines.

 12. A good web site with interesting content, that’s what I need. Thank you for making this web site, and I will be visiting again. Do you do newsletters? I Can’t find it.

 13. Dignity College of Healthcare online surgical technician training is far superior to other online Surgical Technician programs because it includes the training, exam review and national certification exams. Register with Confidence and attend a nationally accredited, but affordable program. In just 4 months, you can complete the surgical technician program from the comfort of your home without a loan on your neck. Enroll now at https://dignitycollegeofhealthcare.com/surgical-technician

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *