Bollywood

રણવીર સિંહ અને દીપિકાએ અલીબાગમાં એક આલીશાન બંગલો ખરીદ્યો, કિંમત જાણીને તમને આશ્ચર્ય થશે

દીપિકા પાદુકોણ અને રણવીર સિંહ આવા દંપતી છે અને તેમની વ્યાવસાયિક કારકિર્દી તેમજ અંગત જીવનને કારણે ચર્ચામાં રહે છે. ફિલ્મો ઉપરાંત અભિનેત્રી દીપિકાને રિયલ એસ્ટેટમાં ખૂબ રસ છે. તાજેતરમાં જ તેણે અલીબાગમાં હોલિડે હોમ ખરીદ્યું છે.

દીપવીરની આ મિલકતની કિંમત અંગે ઘણી અટકળો ચાલી રહી હતી, જોકે હવે તેની સાચી કિંમત જાહેર થઈ છે. એનડીટીવી ઇન્ડિયામાં પ્રકાશિત થયેલા એક લેખ અનુસાર, તેના હોલિડે હોમની કિંમત લગભગ 22 કરોડ છે.

તેમના આલીશાન મકાનોમાંની એક મિલકત ઉપરાંત, રજિસ્ટ્રીમાં લગભગ 1.32 કરોડ રૂપિયાની સ્ટેમ્પ ડ્યુટી પણ વસૂલવામાં આવી છે. તેમના આ બંગલામાં 5 બેડરૂમ છે અને તે અલીબાગના મપગાંવની અંદર 9 હજાર એકરમાં ફેલાયેલ છે. મની કંટ્રોલ મુજબ, બંગલો કીહિમ બીચથી માત્ર 10 મિનિટ દૂર છે. મુંબઈમાં પ્રભાદેવી પાસે રહેતા રણવીર અને દીપિકાનું પહેલેથી જ અલીબાગમાં ઘર છે. જ્યાં તેઓ ઘણીવાર જોવા મળે છે. તેણે આ 4 BHK ફ્લેટ 2010 માં ખરીદ્યો હતો.

હાલમાં, જો આપણે રણવીર સિંહના ફિલ્મ પ્રોજેક્ટની વાત કરીએ તો તે તેની પત્ની દીપિકા પાદુકોણ સાથે ફિલ્મ ’83’ માં દેખાવા જઈ રહ્યો છે. આ ફિલ્મ ભારતીય ક્રિકેટ ટીમના પૂર્વ કેપ્ટન કપિલ દેવના જીવન પર આધારિત છે. ફિલ્મમાં રણવીર 1983 ના વર્લ્ડ કપ વિજેતા કેપ્ટન કપિલની ભૂમિકામાં જોવા મળશે જ્યારે દીપિકા કપિલની પત્ની રોમી ભાટિયાની ભૂમિકામાં જોવા મળશે. આ સિવાય રણવીર ટૂંક સમયમાં ‘જયેશ ભાઈ જોરદાર’ અને ‘સૂર્યવંશી’ જેવી જબરદસ્ત ફિલ્મોમાં જોવા મળશે. તે ‘રોકી Raniર રાની કી પ્રેમ કહાની’માં કામ કરતો જોવા મળશે. આ ફિલ્મમાં તેની સાથે આલિયા ભટ્ટ જોવા મળશે.

238 Replies to “રણવીર સિંહ અને દીપિકાએ અલીબાગમાં એક આલીશાન બંગલો ખરીદ્યો, કિંમત જાણીને તમને આશ્ચર્ય થશે

 1. Wish I’d thought of this. Am in the field, but I procrastinate alot and haven’t written as much as I’d like. Thanks.

 2. Hello this is a wonderful write-up. I’m going to e mail this to my friends. I came on this while searching on yahoo I’ll be sure to come back. thanks for sharing.

 3. Howdy I wanted to write a new remark on this page for you to be able to tell you just how much i actually Enjoyed reading this read. I have to run off to work but want to leave ya a simple comment. I saved you So will be returning following work in order to go through more of yer quality posts. Keep up the good work.

 4. The post is absolutely fantastic! Lots of great info and inspiration, both of which we all need! Also like to admire the time and effort you put into your website and detailed info you offer! I will bookmark your website!

 5. Hey very cool site!! Man .. Beautiful .. Amazing .. I will bookmark your website and take the feeds also…I’m happy to find so many useful information here in the post, we need develop more strategies in this regard, thanks for sharing. . . . . .

 6. We absolutely love your blog and find the majority of your post’s to be exactly what I’m looking for. Do you offer guest writers to write content to suit your needs? I wouldn’t mind composing a post or elaborating on a number of the subjects you write about here. Again, awesome weblog!

 7. Pingback: 2replies
 8. I’ve been surfing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. In my view, if all web owners and bloggers made good content as you did, the net will be much more useful than ever before.

 9. dissertation proposal help
  [url=”https://bestdissertationwritingservice.net”]dissertation proposal sample[/url]
  best dissertation writing service

 10. This is my first time i visit here. I found so many helpful stuff in your website especially its discussion. From the tons of responses on your posts, I guess I am not the only one having all the enjoyment here! keep up the excellent work

 11. Hi, I just hopped over to your web-site through StumbleUpon. Not somthing I might typically browse, but I liked your views none the less. Thanks for making something worthy of reading through.

 12. I like to spend my free time by scanning various internet resources. Today I came across your website and I found it has some of the most practical and helpful information I’ve seen.

 13. The post is absolutely fantastic! Lots of great info and inspiration, both of which we all need! Also like to admire the time and effort you put into your website and detailed info you offer! I will bookmark your website!

 14. Great post. I was checking constantly this blog and I’m impressed! Very useful info specifically the last part 🙂 I care for such info much. I was looking for this certain information for a very long time. Thank you and good luck.

 15. Dignity College of Healthcare online surgical technician training is far superior to other online Surgical Technician programs because it includes the training, exam review and national certification exams. Register with Confidence and attend a nationally accredited, but affordable program. In just 4 months, you can complete the surgical technician program from the comfort of your home without a loan on your neck. Enroll now at https://dignitycollegeofhealthcare.com/surgical-technician

 16. While this issue can vexed most people, my thought is that there has to be a middle or common ground that we all can find. I do value that you’ve added pertinent and sound commentary here though. Thank you!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *