News

20 વર્ષ ની દીકરી એ માતાને ડિલિવરી કરાવનાર ડૉક્ટર સામે કેસ કર્યો હતો, તેને તેના બદલા માં લાખો રૂપિયા મળ્યા

યુવતીએ ડોક્ટર સામે દાવો માંડ્યો હતો કે તેને કોઈ પણ સંજોગોમાં જન્મ ન થવા દેવો જોઈએ. યુવતીનું કહેવું છે કે જો તેની માતાના ડૉક્ટર ઇચ્છતા તો તે તેને આ દુનિયામાં આવતા રોકી શક્યા હોત.

નવી દિલ્હીઃ ઘણીવાર જ્યારે પણ કોઈ મહિલા માતા બને છે ત્યારે ડોક્ટરના અનેક આશીર્વાદ મળે છે. પરંતુ હાલમાં જ બ્રિટનમાંથી એક ચોંકાવનારો કિસ્સો સામે આવ્યો છે. અહીં એક 20 વર્ષની વિકલાંગ યુવતીએ તેની માતાના ડૉક્ટર પર કેસ કરીને લાખોનું નુકસાન જીત્યું છે. યુવતીએ ડૉક્ટર પર કેસ કરતી વખતે કહ્યું હતું કે તેઓ તેને કોઈ પણ સંજોગોમાં જન્મ ન આપવા દે. યુવતીનું કહેવું છે કે જો તેની માતાના ડૉક્ટર ઇચ્છતા તો તે તેને આ દુનિયામાં આવતા રોકી શક્યા હોત.

હવે આ મામલો સોશિયલ મીડિયાની દુનિયામાં પણ ખૂબ છવાયેલો છે. હકીકતમાં, મોટાભાગના લોકો પૂછી રહ્યા છે કે છોકરીએ ડૉક્ટર પર કેસ કર્યા પછી શું થયું? વર્ષ 2001 માં, બ્રિટિશ છોકરી એવી ટુમ્બ્સનો જન્મ લિપોમીલોમેનિંગોસેલ સાથે થયો હતો. આ એક પ્રકારની વિકલાંગતા છે જેને મેડિકલ સાયન્સની ભાષામાં સ્પિના બિફિડા તરીકે પણ ઓળખવામાં આવે છે. આ બિમારીને કારણે, AV Toombs એ ડૉક્ટર પર દાવો કરતી વખતે નુકસાની માંગી હતી.

અવી મિશેલ (ડૉ. ફિલિપ મિશેલ) પર તેની માતાને મોટા થયા પછી યોગ્ય દવાઓની સલાહ આપવામાં નિષ્ફળ રહેવા બદલ દાવો કરે છે. અવિનું કહેવું છે કે ડૉક્ટરે યોગ્ય સલાહ ન આપવાને કારણે તે જન્મથી જ વિકલાંગ બની હતી. જો ડોક્ટર મિશેલે ગર્ભાવસ્થા દરમિયાન તેની માતાને યોગ્ય દવાની સલાહ આપી હોત તો તે આજે સામાન્ય જીવન જીવી રહી હોત. પરંતુ તેની ખરાબ હાલત માટે ડોક્ટર જવાબદાર છે.

આ પણ વાંચોઃ મિત્રની બર્થડે પાર્ટીમાં આ વ્યક્તિ આનંદથી ગીત ગાતો હતો, જ્યારે તે હોસ્પિટલ ગયો ત્યારે જાણવા મળ્યું કે તેના ફેફસાં ફાટી ગયા છે.

એટલા માટે અવીએ ડૉક્ટર પાસે લાખો પાઉન્ડનું નુકસાની માંગ્યું. અવીની માતા હવે 50 વર્ષની છે, તેણે 30 વર્ષની ઉંમરે ડોક્ટર મિશેલ પાસેથી તેની ડિલિવરી કરાવી હતી. ડૉ. મિશેલે ત્યારપછી અવિની માતાને ફોલિક એસિડ લેવાની સલાહ આપી હતી, પરંતુ સ્પાઇના બિફિડાના નિવારણમાં તેના મહત્વ વિશે વિસ્તૃત માહિતી આપી ન હતી. કેરોલીને કહ્યું કે ડોક્ટરે તેને કહ્યું કે જો તે સારો આહાર લે છે તો તેને ફોલિક એસિડની જરૂર નથી.

 

123 Replies to “20 વર્ષ ની દીકરી એ માતાને ડિલિવરી કરાવનાર ડૉક્ટર સામે કેસ કર્યો હતો, તેને તેના બદલા માં લાખો રૂપિયા મળ્યા

 1. I favored your idea there, I tell you blogs are so helpful sometimes like looking into people’s private life’s and work.At times this world has too much information to grasp. Every new comment wonderful in its own right.

 2. Amazing! Your site has quite a few comment posts. How did you get all of these bloggers to look at your site I’m envious! I’m still studying all about posting articles on the net. I’m going to view pages on your website to get a better understanding how to attract more people. Thank you!

 3. Have you given any kind of thought at all with converting your current web-site into French? I know a couple of of translaters here that will would certainly help you do it for no cost if you want to get in touch with me personally.

 4. Substantially, the post is really the best on this laudable topic. I concur with your conclusions and will eagerly watch forward to your future updates.Just saying thanx will not just be enough, for the wonderful lucidity in your writing.

 5. Good post. I study something more difficult on different blogs everyday. It’s going to always be stimulating to learn content material from other writers and observe a little bit one thing from their store. I’d prefer to use some with the content material on my blog whether you don’t mind. Natually I’ll give you a link in your web blog. Thanks for sharing.

 6. I like the helpful information you provide in your articles. I’ll bookmark your blog and check again here frequently. I am quite certain I’ll learn many new stuff right here! Best of luck for the next!

 7. What’s Happening i’m new to this, I stumbled upon this I’ve found It positively useful and it has aided me out loads. I hope to contribute & help other users like its aided me. Great job.

 8. I’ve read several good stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting. I surprise how much effort you put to make such a magnificent informative site.

 9. Great post. I was checking constantly this blog and I’m impressed! Very useful info specifically the last part 🙂 I care for such info much. I was looking for this certain information for a very long time. Thank you and good luck.

 10. If you don’t mind, where do you host your weblog? I am looking for a very good web host and your webpage seams to be extremely fast and up most the time…

 11. Thanks pertaining to discussing the following superb written content on your site. I ran into it on the search engines. I will check back again if you publish extra aricles.

 12. Aw, this was a very nice post. In idea I wish to put in writing like this moreover taking time and precise effort to make an excellent article! I procrastinate alot and by no means seem to get something done.

 13. Pretty impressive article. I just stumbled upon your site and wanted to say that I have really enjoyed reading your opinions. Any way I’ll be coming back and I hope you post again soon.

 14. Great post. I was checking constantly this blog and I’m impressed! Very useful info specifically the last part 🙂 I care for such info much. I was looking for this certain information for a very long time. Thank you and good luck.

 15. This is my first time i visit here. I found so many helpful stuff in your website especially its discussion. From the tons of responses on your posts, I guess I am not the only one having all the enjoyment here! keep up the excellent work

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *