Viral video

હેન્ડપંપ ચલાવવા માટે નાના બાળકે કરી મહેનત, પછી છીપાવી કૂતરાની તરસ, IPS એ કહ્યું દિલને હચમચાવી દે તેવી વાત – જુઓ વીડિયો…

વીડિયોમાં તમે જોઈ શકો છો કે એક નાનું બાળક હેન્ડપંપ ચલાવી રહ્યું છે. મુશ્કેલ હોવા છતાં, બાળક કૂતરાઓની તરસ છીપાવવા માટે હેન્ડપંપ ચલાવી રહ્યો છે. એક નાનો કૂતરો હેન્ડપંપમાં મોં નાખીને ઝડપથી પાણી પી રહ્યો છે.

નાના બાળકો ભગવાનનું સ્વરૂપ છે. બાળપણથી જ આપણે દરેક વ્યક્તિ પાસેથી આ સાંભળતા આવ્યા છીએ. એવું કહેવાય છે કારણ કે નાના બાળકો ખૂબ જ માસૂમ હોય છે અને દરેકને પ્રેમ કરે છે અને દરેકની વાત પ્રેમથી સ્વીકારે છે. અને જ્યારે તે જ નાના બાળકો કોઈની મદદ કરવાનું શરૂ કરે ત્યારે કોણ ખુશ નહીં થાય. સોશિયલ મીડિયા પર એક વીડિયો વાયરલ થઈ રહ્યો છે, જેમાં એક નાનું બાળક કૂતરાને પાણી આપવા માટે હેન્ડપંપ ચલાવતો જોવા મળી રહ્યો છે. બાળકને કૂતરાને પાણી આપવા માટે આટલી મહેનત કરતા જોઈને બધા તેના વખાણ કરી રહ્યા છે. આ વીડિયોએ લોકોના દિલ જીતી લીધા છે.
વાયરલ થઈ રહેલા આ વીડિયોને IPS ઓફિસર દીપાંશુ કાબરાએ ટ્વિટર પર શેર કર્યો છે. વીડિયોની સાથેના કેપ્શનમાં તેણે લખ્યું છે, ભલે ગમે તેટલું નાનું હોય, દરેક વ્યક્તિ શક્ય તેટલી કોઈની મદદ કરી શકે છે. વીડિયોમાં તમે એક નાનું બાળક હેન્ડપંપ ચલાવતા જોઈ શકો છો. બાળક ખૂબ નાનું છે, તેથી તેને હેન્ડપંપ ચલાવવા માટે ખૂબ જ મહેનત કરવી પડે છે. મુશ્કેલ હોવા છતાં, બાળક કૂતરાઓની તરસ છીપાવવા માટે હેન્ડપંપ ચલાવી રહ્યો છે. તમે જોઈ શકો છો કે એક નાનો કૂતરો હેન્ડપંપમાં મોં મૂકીને ઝડપથી પાણી પી રહ્યો છે.

લોકો આ વીડિયોને ખૂબ પસંદ કરી રહ્યા છે. કૂતરાની તરસ છીપાવવા માટે આટલી મહેનત કરતા બાળકને જોઈને બધાનું દિલ તૂટી ગયું. આ વીડિયોને અત્યાર સુધીમાં 18 હજારથી વધુ વખત જોવામાં આવ્યો છે. લોકો આ વીડિયો પર ઘણી કોમેન્ટ કરી રહ્યા છે અને બાળકના જોરદાર વખાણ પણ કરી રહ્યા છે. એક યુઝરે લખ્યું – ખૂબ જ સુંદર માનવ અને પ્રાણીનો પ્રેમ હંમેશા એકબીજા માટે આવો જ રહે. બીજાએ લખ્યું- ઊંચાઈ, વિચારવાની નહીં, કેટલી ઊંચી છે, તે વ્યક્તિ મોટી છે કે નાની તેના પર નિર્ભર કરે છે.

211 Replies to “હેન્ડપંપ ચલાવવા માટે નાના બાળકે કરી મહેનત, પછી છીપાવી કૂતરાની તરસ, IPS એ કહ્યું દિલને હચમચાવી દે તેવી વાત – જુઓ વીડિયો…

 1. Do you have a spam issue on this blog; I also am a blogger, and I was wanting to know your situation; we have developed some nice methods and we are looking to exchange methods with other folks, please shoot me an email if interested.

 2. Pretty impressive article. I just stumbled upon your site and wanted to say that I have really enjoyed reading your opinions. Any way I’ll be coming back and I hope you post again soon.

 3. I’m so happy to read this. This is the type of manual that needs to be given and not the random misinformation that’s at the other blogs. Appreciate your sharing this best doc.

 4. বাংলা প্রশ্ন উত্তর সাইট তল্লাশি, আজই আপনার সমস্যা নিয়ে প্রশ্ন করুন , অভিজ্ঞ ব্যক্তিগন আপনার প্রশ্নের উত্তর দিয়ে সহযোগিতা করবে । তাছাড়াও অন্যাদের প্রশ্নের উত্তর দিয়ে, জিতে নিন আকর্ষণীয় পুরস্কার । তল্লাশিতে যেকোনো বিষয়ে প্রশ্ন করতে পারেন।।

 5. whoah this blog is wonderful i really like reading your articles. Keep up the great paintings! You realize, a lot of people are hunting round for this info, you could help them greatly.

 6. have already been reading ur blog for a couple of days. really enjoy what you posted. btw i will be doing a report about this topic. do you happen to know any great websites or forums that I can find out more? thanks a lot.

 7. Surprisingly good post. I really found your primary webpage and additionally wanted to suggest that have essentially enjoyed searching your website blog posts. Whatever the case I’ll always be subscribing to your entire supply and I hope you jot down ever again soon!

 8. whoah this blog is wonderful i really like reading your articles. Keep up the great paintings! You realize, a lot of people are hunting round for this info, you could help them greatly.

 9. I wanted to check up and let you know how, a great deal I cherished discovering your blog today. I might consider it an honor to work at my office and be able to utilize the tips provided on your blog and also be a part of visitors’ reviews like this. Should a position associated with guest writer become on offer at your end, make sure you let me know.

 10. Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Thank you

 11. Hello, I think your blog might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Chrome, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other than that, awesome blog!

 12. I don’t know if it’s just me or if everybody else experiencing issues with your site. It appears as though some of the written text on your content are running off the screen. Can someone else please provide feedback and let me know if this is happening to them as well? This could be a problem with my web browser because I’ve had this happen before. Appreciate it

 13. Easily, the post is really the greatest on this laudable topic. I concur with your conclusions and will thirstily look forward to your future updates. Saying thank will not just be sufficient, for the wonderful c lucidity in your writing. I will instantly grab your rss feed to stay privy of any updates. Solid work and much success in your business enterprise!

 14. Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it is truly informative. I am going to watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future. Lots of people will be benefited from your writing. Cheers!

 15. Hi, I just hopped over to your web-site through StumbleUpon. Not somthing I might typically browse, but I liked your views none the less. Thanks for making something worthy of reading through.

 16. This is an awesome entry. Thank you very much for the supreme post provided! I was looking for this entry for a long time, but I wasn’t able to find a honest source.

 17. This blog post is excellent, probably because of how well the subject was developed. I like some of the comments too though I could prefer we all stay on the subject in order add value to the subject!

 18. Hello this is kinda of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding knowledge so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!

 19. Thank you pertaining to sharing the following great subject matter on your website. I ran into it on google. I am going to check to come back after you publish additional aricles.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *