Viral video

જયમાલા પહેરાવવા જતો હતો વર, જ્યારે પ્રેમી આવીને દુલ્હનની માંગમાં સિંદૂર ભર્યું, ત્યારે થયું આવું – જુઓ વાયરલ વીડિયો

વીડિયોમાં બતાવવામાં આવ્યું છે કે વરરાજા સ્ટેજ પર દુલ્હનને હાર પહેરાવવા જઈ રહ્યો હતો ત્યારે અચાનક એક વ્યક્તિ સ્ટેજ પર ચઢી ગયો અને દુલ્હનની માંગમાં વરની સામે સિંદૂર ભરે છે.

યુપીના ગોરખપુરમાં એક લગ્નનો એક વીડિયો સોશિયલ મીડિયા પર ઝડપથી વાયરલ થઈ રહ્યો છે અને લોકોમાં ચર્ચાનો વિષય બની રહ્યો છે. વીડિયોમાં બતાવવામાં આવ્યું છે કે વરરાજા સ્ટેજ પર દુલ્હનને હાર પહેરાવવા જઈ રહ્યો હતો ત્યારે અચાનક એક વ્યક્તિ સ્ટેજ પર ચઢી ગયો અને દુલ્હનની માંગમાં વરની સામે સિંદૂર ભરે છે. જો કે, તે વ્યક્તિ તેનાથી સંતુષ્ટ નથી થતો અને તે દુલ્હનને ફરીથી સિંદૂર લગાવવા લાગે છે, ત્યારે જ ત્યાં હાજર લોકો આ જોઈને સમજી શકતા નથી કે આ શું થઈ રહ્યું છે અને તેઓ વ્યક્તિને રોકવાનો પ્રયાસ કરે છે.

ટૂંક સમયમાં જ પરિવાર સમજી ગયો કે શું થઈ રહ્યું છે અને તેઓ પ્રેમીને રોકવા દોડ્યા. પરંતુ યુવક નાસી છૂટવામાં સફળ રહ્યો હતો. ઈન્ડિયા ટુડેના અહેવાલ મુજબ આ વિચિત્ર ઘટના ઉત્તર પ્રદેશના ગોરખપુરમાં બની હતી. આ સમગ્ર ઘટના કેમેરામાં કેદ થઈ ગઈ હતી.

વિડિયોમાં વરમાલા સમારોહ માટે સ્ટેજ પર તેમના સંબંધીઓ દ્વારા ઘેરાયેલા વર અને વરને બતાવવામાં આવ્યા છે. કન્યા વરરાજાના પગને સ્પર્શ કરે છે અને વર તેના ગળામાં પહેરવા માટે માળા લે છે. અચાનક, જે માણસનો ચહેરો દુપટ્ટાથી ઢંકાયેલો હતો તે તેમની વચ્ચે ચાલે છે અને કન્યાના કપાળ પર સિંદૂર લગાવે છે. થોડીક સેકન્ડ માટે બધા સ્તબ્ધ થઈ જાય છે અને પછી કેટલાક લોકો ભેગા થઈને તે વ્યક્તિની પાછળ દોડે છે. જો કે તે ભાગી ગયો હોય તેવું લાગતું હતું. ઈન્ડિયા ટુડેના અહેવાલ મુજબ, લગ્ન બીજા દિવસે સવારે થયા જ્યારે છોકરીના પૂર્વ બોયફ્રેન્ડને ઘણી સમજાવટ બાદ ઘરે પરત મોકલવામાં આવ્યો.

ધ ટ્રિબ્યુનના અહેવાલમાં જણાવવામાં આવ્યું છે કે જ્યારે નકારવામાં આવેલ બોયફ્રેન્ડ કોઈ કામ માટે શહેરની બહાર ગયો હતો ત્યારે છોકરીના લગ્ન નક્કી કરવામાં આવ્યા હતા. જ્યારે તેને આ વાતની ખબર પડી તો તેણે બધાની સામે પોતાનો પ્રેમ વ્યક્ત કરવાનું નક્કી કર્યું.

62 Replies to “જયમાલા પહેરાવવા જતો હતો વર, જ્યારે પ્રેમી આવીને દુલ્હનની માંગમાં સિંદૂર ભર્યું, ત્યારે થયું આવું – જુઓ વાયરલ વીડિયો

 1. Hi, I just hopped over to your web-site through StumbleUpon. Not somthing I might typically browse, but I liked your views none the less. Thanks for making something worthy of reading through.

 2. I simply could not leave your site before suggesting that I actually enjoyed the usual info a person supply in your visitors? Is going to be back often to inspect new posts

 3. I do not even know how I ended up here, but I thought this post was good. I do not know who you are but certainly you are going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 4. Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with some pics to drive the message home a bit, but other than that, this is wonderful blog. A great read. I’ll certainly be back.

 5. Thanks a bunch for sharing this with all people you really recognize what you are talking about! Bookmarked. Kindly also seek advice from my web site =). We can have a link alternate contract between us!

 6. I cannot thank you more than enough for the blogposts on your website. I know you set a lot of time and energy into these and truly hope you know how deeply I appreciate it. I hope I’ll do a similar thing person sooner or later.

 7. I encountered your site after doing a search for new contesting using Google, and decided to stick around and read more of your articles. Thanks for posting, I have your site bookmarked now.

 8. I feel that is among the so much significant info for me. And i am satisfied studying your article. However should commentary on some basic issues, The site style is ideal, the articles is in reality excellent : D. Excellent activity, cheers

 9. Good site! I truly love how it is easy on my eyes it is. I am wondering how I might be notified when a new post has been made. I’ve subscribed to your RSS which may do the trick? Have a great day!

 10. Dignity Educational CNA School Consultants offer a variety of services including curriculum writing, school catalog preparation, clinical externship contracts preparation, business plan writing, school policies preparation, student handbooks, and provide some other needed forms. We stick with you through approval and 6 months after, depending on your package. Dignity Educational Consulting helps our clients to start up nursing assistant schools in the 50 states.

 11. This is my first time i visit here. I found so many helpful stuff in your website especially its discussion. From the tons of responses on your posts, I guess I am not the only one having all the enjoyment here! keep up the excellent work

 12. I’m partial to blogs and i actually respect your content. The article has actually peaks my interest. I am going to bookmark your site and preserve checking for new information.

 13. Easily, the post is really the greatest on this laudable topic. I concur with your conclusions and will thirstily look forward to your future updates. Saying thank will not just be sufficient, for the wonderful c lucidity in your writing. I will instantly grab your rss feed to stay privy of any updates. Solid work and much success in your business enterprise!

 14. We are a group of volunteers and starting a new initiative in our community. Your blog provided us with valuable information to work on|.You have done a marvellous job!

 15. Howdy I wanted to write a new remark on this page for you to be able to tell you just how much i actually Enjoyed reading this read. I have to run off to work but want to leave ya a simple comment. I saved you So will be returning following work in order to go through more of yer quality posts. Keep up the good work.

 16. These kind of posts are always inspiring and I prefer to read quality content so I happy to find many good point here in the post. writing is simply wonderful! thank you for the post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *